اختلال پردازش حسی (SPD) چیست؟ اختلال پردازش حسی (SPD) یک بیماری عصبی است که وقتی سیگنالهای حسی به واکنشهای مناسب سازماندهی نمی شوند ، وجود دارد. افراد مبتلا به SPD پردازش اطلاعات حسی (مانند صدا ، لمس و حرکات) از دنیای اطراف خود مشکل دارند. این بدان معنی است که آنها ممکن است ورودی حسی کم و بیش شدید نسبت به سایر افراد احساس کنند. بنابراین SPD می تواند بر توانایی شخص در تعامل در محیط های مختلف و انجام فعالیت های روزانه تأثیر بگذارد.

مؤلفه احتمالی اختلال در ادغام حسی وجود دارد: اختلال در تعدیل حسی یک مشکل در تبدیل پیام های حسی به رفتارهای کنترل شده است که با ماهیت و شدت اطلاعات حسی مطابقت دارد. اختلال حرکتی مبتنی بر حسی یک مشکل در تثبیت ، حرکت یا برنامه ریزی یک سری حرکات در پاسخ به خواسته های حسی است. اختلال تبعیض حسی یک مشکل در تشخیص شباهت ها و تفاوت های بین احساسات است.

ویژگی های مشترک اختلال پردازش حسی (SPD) چیست؟

واکنش پذیری در برابر صدا ، لمس یا حرکت را افزایش می دهد. نسبت به احساسات خاص واکنشی نشان نمی دهد (به عنوان مثال متوجه نمی شود که نام به نام خوانده شود ، لمس شود ، آستانه درد زیاد باشد). ظاهر می شود بی حسی / بی علاقه؛ به نظر می رسد که بیشتر در “دنیای خود” قرار دارند. در تنظیم پاسخ های رفتاری و عاطفی خود مشکل دارد. افزایش تنش ، واکنش عاطفی ، نیاز به کنترل ، رفتارهای تکانشی ، به راحتی ناامید یا بیش از حد سازگار است.

به راحتی پریشان ، توجه و تمرکز ضعیف نشان می دهد. مهارت های حرکتی ضعیفی دارد؛ دست و پا چلفتی به نظر می رسد ، دارای مهارت های هماهنگی نابالغ ، تعادل و مهارت های برنامه ریزی حرکتی و / یا مهارت های خط تحریری ضعیف است. دارای الگوهای خواب ضعیف است. عادات غذا خوردن را محدود کرده یا یک غذای دلپذیر است. در حین کارهای خودمراقبتی (مثلاً مسواک زدن ، شستشوی مو ، برش ناخن ، پانسمان ، گره زدن کفشهای کفش ، خود تغذیه) دچار پریشانی می شوید.

حرکت را دوست دارد. فشار شدید را جستجو می کند (مثلاً چرخش مداوم ، دویدن ، پریدن ، تصادف در اشیاء / افراد). از تجهیزات مبتنی بر حرکت (به عنوان مثال نوسانات ، اسلایدها) جلوگیری می کند. به نظر می رسد فلاپی است یا “عضله کم” دارد ، به راحتی لاستیک می شود و اغلب در حالت ایستاده کاهش می یابد. وظایف را با زور بیش از حد انجام می دهد ، حرکات بزرگی انجام می دهد ، خیلی سریع حرکت می کند ، خیلی سبک یا خیلی سخت می نویسد. با تأخیر در برقراری ارتباط و مهارت های اجتماعی ، مشارکت در تعامل دو طرفه دشوار است. ترجیح می دهد به تنهایی بازی کند یا در دانستن نحوه بازی با فرزندان دیگر مشکل دارد. در پذیرش تغییر در کارهای روزمره یا انتقال بین کارها مشکل دارد. در تعامل با همسالان و حفظ دوستی مشکل دارد.

مشکلات اختلالات قادر به پیروی از دستورالعمل ها در خانه و مدرسه. بیان ایده ها ، افکار و احساسات با استفاده از زبان کافی. درگیر شدن در تعامل معنی دار با همسالان. برنامه ریزی و توالی ضعیف. عملکرد ضعیف اجرایی. حافظه کاری ضعیف. توجه و تمرکز ضعیف. مهارتهای سازمانی ضعیف. مشکلات با مهارت حرکتی ناخالص و خوب. مشکلات رفتاری مهارت های بازی ضعیف استراتژی های مدیریتی که به حمایت از کودک مبتلا به اختلال پردازش حسی (SPD) (در مهد کودک ، مدرسه یا خانه) کمک می کند: قبل از تغییر در امور روزمره. از نشانه های بصری می توان در خانه و مهد کودک / مدرسه برای کاهش اضطراب در مورد انتظارات از وظایف ، حمایت از روال و معرفی کارهای جدید یا تغییر در موارد استفاده کرد.

آگاهی خوبی از نقاط قوت و ضعف کودک و زمینه هایی که مورد علاقه شدید است. زمان اضافی / پشتیبانی از انتقال به مدرسه. پشتیبانی 1: 1 در مدرسه (در صورت وجود). استفاده از رژیم غذایی حسی برای حفظ سطح هوشیاری مطلوب.

نقش کاردرمانی در عملکرد اختلال در پردازش حسی

گسترش تواناییها: بطور فعال در گسترش دامنه مهارتها و علاقه های خود کار کنید. رژیم غذایی حسی: ارائه بازخورد حسی به بدن تا بتواند آن را به صورت حساس تنظیم کند. آموزش در مورد استراتژی های مختلف مدیریت تقویت پاسخ کارآمد و مناسب کودک در برابر تحریک حسی.

شناخت محرک ها: به مراقبان بزرگسال کودک (والدین ، ​​معلمان) از محرک هایی که باعث ایجاد واکنش های حسی نامناسب می شوند ، بیاموزید. عوامل محیطی: دانش والدین و مراقبان را در مورد چگونگی کاهش عوامل محیطی که در مسائل حسی نقش دارند ،

برنامه Alert (Engine) برای ارتقاء خود تنظیم از طریق استراتژی های حسی و شناختی. برنامه M.O.R.E از مؤلفه های حرکتی ، سازمان دهانی ، نیازهای تنفسی و تماس چشمی برای کمک به تنظیم حسی استفاده می کند.

پروتکل Wilbarger (تکنیک تصرف فشار عمیق) یک برنامه درمانی است که به منظور کاهش دفاعی حسی یا لمسی و کمک به تنظیم حسی طراحی شده است. داستانهای اجتماعی: ایجاد داستانهای اجتماعی برای کمک به کودک در درک روال و چگونگی پاسخگویی در موقعیت های خاص. این توانایی شناخت کودک را بهبود می بخشد

کلینیک باقر زاده آماده خدمت رسانی به شما بیماران گرامی میباشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *