اسباب بازی حسی برای کودکان اوتیسم

کودکان اوتیستیک دنیا را متفاوت تجربه می کنند، تجربیاتی مثل نحوه پردازش اطلاعات حسی . در این مقاله در مورد مزایای فعالیت‌ها و بازی حسی در اوتیسم صحبت خواهیم کرد و ​​آنچه می‌توانید با فرزند اوتیستیک خود در خانه انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید که در حین یادگیری ، درگیر و سرگرم می‌شوند.

بازی حسی در اوتیسم چیست؟

بازی حسی شامل بازی ها و فعالیت هایی است که 5 حواس صدا، بینایی، بویایی، چشایی و لامسه را تحریک می کنند. این امر به ویژه برای کودکان اختلال طیف اوتیسم (ASD) که اغلب در پردازش اطلاعات حسی مشکل دارند، مهم است، زیرا ممکن است به صداهای خاص بسیار حساس باشند یا نورهای روشن را آزاردهنده ببینند.

کاردرمانی در بازی حسی می‌تواند برای کودکان اوتیسمی بسیار مفید باشد. این نوع درمان بر اصول تحریک و استفاده از حواس درمانی برای بهبود مهارت‌های ارتباطی و اجتماعی طراحی شده است. برای اینکار بهترین بازی درمانی اوتیسم در کرج (کلینیک باقرزاده) در خدمت شماست. برای حصول بهترین نتیجه در درمان کودک اوتیسم خود ، ما کاردرمانی اوتیسم در کرج را به شما پیشنهاد می کنیم.

فعالیت‌های حسی برای اوتیسم ابزار یادگیری بسیار مؤثری هستند که تمام بخش‌های مغز کودک را درگیر می‌کنند و به رشد شناختی، عاطفی، فیزیکی، اجتماعی و ارتباطی کودک کمک می‌کنند. اسباب بازی حسی برای کودکان اوتیسم می تواند به مغز اطلاعات حسی را آموزش و پاسخ دهد. این امر به آن‌ها کمک می‌کند هنگام برخورد با صداها، بافت‌ها، نورها، رایحه‌ها و طعم‌های مختلف، با آنها بهتر کنار بیایند.

مزایای فعالیت های حسی برای افراد  اوتیسم

همه کودکان خردسال می توانند از بازی های حسی بهره مند شوند، اما فعالیت های حسی برای کودکان  اوتیسم اهمیت ویژه ای دارد. افراد اوتیسم برای تنظیم پاسخ‌های خود به اطلاعات حسی تلاش می‌کنند، بنابراین شنیدن صدای بلند یا ناآشنا، می‌تواند برای آنها بسیار ناراحت‌کننده و طاقت‌فرسا باشد.

گفتاردرمانی اوتیسم در کرج(کلینیک باقرزاده) در بازی حسی به کودکان اوتیستیک کمک می‌کند تا مهارت‌های ارتباطی و اجتماعی خود را تقویت کنند. این بازی‌ها به کودکان امکان می‌دهد تا در موقعیت‌های اجتماعی تمرین کنند، تعامل بیشتری با دیگران داشته باشند و نحوه بیان خود را بهبود بخشند.

اسباب بازی حسی برای کودکان اوتیسم نه تنها برای افراد مبتلا به ASD آرامش بخش است، بلکه تأثیر زیادی بر رشد کودک دارد. اگر  بچه‌های اوتیسمی را پرورش می‌دهید ، در اینجا مزایای اصلی بازی حسی آورده شده است.

مغز را تحریک می کند

وقتی کودک در جلسات بازی حسی شرکت می کند، مسیرهای عصبی بیشتری ایجاد می شود. این به بهبود روش پردازش اطلاعات حسی کمک می کند.

به توسعه مهارت های زبانی کمک می کند

هنگامی که بازی می کنید، اغلب در مورد کاری که انجام می دهید صحبت می کنید، دیالوگ هایی برای نقش آفرینی خیالی ایجاد می کنید یا احساسات خود را از طریق خنده و صدا بیان می کنید. این به کودکان اوتیستیک در مهارت های ارتباطی کمک می کند، حتی آنهایی که  غیرکلامی هستند .

مهارت های اجتماعی را بهبود می بخشد.

کودکان علاوه بر ایجاد جهان های خیالی، مهارت های اجتماعی زیادی را از طریق اشتراک گذاری، نوبت گرفتن و گوش دادن به دیگران یاد می گیرند.

هماهنگی و مهارت های حرکتی ظریف را بهبود می بخشد.

پریدن، دویدن، پرتاب کردن و همچنین دست زدن به اشیاء کوچک می تواند به کودکان کمک کند تا عضلات خود را تقویت کرده و هماهنگی چشم و دست را بهبود بخشند.

به آنها کمک می کند تا خود را کنترل کنند.

با گذشت زمان، بازی‌های حسی به کودکان مبتلا به اوتیسم کمک می‌کند تا یاد بگیرند که چگونه به تحریکات حسی با روش‌های مثبت‌تری پاسخ دهند، که این خودکنترلی آنها را افزایش می‌دهد.

سرگرم کننده است

اسباب بازی حسی برای کودکان اوتیسم راهی طبیعی برای برقراری ارتباط، یادگیری و درک جهان و محیط اطرافشان است. وقتی  کودکی اوتیستیک را پرورش می دهید ، زمان گذاشتن برای بازی با او ضروری است. بازی با کودک، خلاقیت، تخیل، مهارت‌های حل مسئله و تعارض را تقویت می‌کند و به او در مورد پویایی روابط آموزش می‌دهد.

10 فعالیت حسی برای کودکان مبتلا به ASD

هنگامی که  کودکی م اوتیسم را پرورش می دهید ، مهم است که بفهمید چه نوع اطلاعات حسی در داخل و خارج از خانه او را تحریک می کند. سپس می‌توانید فعالیت‌های مختلف را امتحان کنید تا ببینید با کدام یک از آنها راحت تر درگیر هستند.

بازی های حسی در مرکز بازی درمانی اوتیسم در کرج برای کودکان اوتیستیک، بهبود قابل توجهی در تمرکز و توجه آنها ایجاد می‌کند. این بازی‌ها کودکان را تحریک می‌کنند تا به حواس خود توجه کنند و درک بهتری از محیط اطراف خود پیدا کنند.

برخی از بازی‌ها ممکن است برای یک کودک اوتیستیک مناسب باشد، اما برای کودک دیگر مناسب نباشد، بنابراین یاد بگیرید چه چیزی برای کودک تحت مراقبت شما مناسب است تا بتوانید به رشد او کمک کنید.

استفاده از اسباب بازی حسی برای کودکان اوتیسم بسیار موثر است و به آنها کمک می کند با دنیای اطراف ارتبلط برقرار کنند.

فعالیت‌های حسی که در ادامه خواهیم گفت، برای کودک اوتیسم فوق‌العاده سرگرم‌کننده است، و اگر فرزند‌تان با آن مشکلی ندارد، می توانید کل خانواده را درگیر کنید! در هر سنی که باشید، مطمئناً از طریق این بازی های حسی ، از برقراری ارتباط با کودک خود لذت خواهید برد.

1. نقاشی با انگشت و نقاشی با پا

همه چیز ممکن است به هم ریخته و نامرتب شود، اما اجازه ندهید که شما را ناامید کند، زیرا یک راه عالی برای ابراز احساسات کودکان است. کافی است مقداری کاغذ روی روزنامه یا پارچه قرار دهید و به فرزندان خود اجازه دهید با دست و پای خود نقاشی بکشند.

2. خودتان اسلایم درست کنید

یکی از چند اسباب بازی حسی برای کودکان اوتیسم اسلایم است. آرد ذرت و آب را در یک کاسه با هم مخلوط کنید و ببینید که وقتی با آن بازی می کنید، از حالت جامد به مایع تبدیل می شود. برای تجربه فوق العاده حسی، رنگ خوراکی و اکلیل یا کاغذ رنگی اضافه کنید.

3. خمیر بازی معطر

چیزهایی مانند آب لیمو، عصاره وانیل، دارچین، طعم دهنده نعناع فلفلی و غیره را به خمیر اضافه کنید تا دسته بندی کنید . سپس آنها را وادار کنید تا عطرها را حدس بزنند. فقط مواظب باشید که آن را نخورند!

کلینیک باقرزاده بهترین مرکز تشخیص اوتیسم در کرج است که با استفاده از روش های بروز و نست های استاندار و متخصصین باتجربه به درمان کودک اوتیسم کمک می کند. گفتار درمانی اوتیسم در کرج به کودکان اوتیستیک کمک می‌کند تا استرس و تنش را کاهش دهند. این بازی‌ها بر اساس حساسیت‌های حسی کودکان طراحی شده و به آنها کمک می‌کند تا احساس آرامش و استراحت کنند.

4. گِل بازی

برای فعالیت های حسی گل بازی یک انتخاب محبوب ست. کودکان می توانند با استفاده از گل، آب، کاسه و ظروف مختلف بازی کنند، بداهه پردازی کنند و اشکال مختلف خلق کنند. برخی از کودکان ممکن است وانمود کنند که کیک می پزند یا شام می پزند، در حالی که برخی دیگر ممکن است از له کردن، برداشتن و دستکاری گِل به اشکال مختلف لذت ببرند.

5. آلات موسیقی خود را بسازید

برنج را داخل یک بطری پلاستیکی بریزید و آن را تکان دهید. از قاشق و سطل های چوبی برای یک ست درام خانگی استفاده کنید. سوراخ هایی را در نی قرار دهید تا فلوت بسازید… ایده ها بی پایان هستند!

6. یک اقیانوس حسی ایجاد کنید

یک ظرف کم عمق را با ماسه و آب پر کنید و چیزهایی مانند صدف، ماهی اسباب بازی و سایر اقلام الهام گرفته از اقیانوس را در آن قرار دهید. فرزندان اوتیستیک شما از پاشیدن آب، چرخاندن شن ها و بازی در دنیای جدید زیر آب خود لذت خواهند برد.

7. نقاشی با غذا

فعالیت‌های حسی خوراکی برای اوتیسم عالی هستند، زیرا اگر کودک دست‌هایش را در دهان بگذارد، ضرری ندارد . غذاهای نرم و لطیف مانند سس شکلات، شاه توت، پوره سیب و ماست را انتخاب کنید و اجازه دهید اثری هنری خلق کنند که ظاهر، بو و طعم شگفت انگیزی داشته باشد!

8. خاک ژله ای

خاک ژله ای یک اسباب بازی حسی برای کودکان اوتیسم هستند و وقتی در دست قرار می گیرند بسیار رضایت بخش است. نیمی از آن را در یخچال قرار دهید تا بین سرد و گرم تضاد ایجاد کند.

9. اسباب بازی در ژله

این یکی دیگر از فعالیت های حسی خوراکی است . پنهان کردن اسباب بازی ها در داخل کاسه های ژله. اسباب بازی ها را در قالب های مختلف ژله بگذارید، مایع ژله را داخل آن بریزید و در یخچال بگذارید. بچه ها باید هر طور که می توانند اسباب بازی ها را از ژله نرم و لرزان خارج کنند.

10. ظرف آب

آب را در بطری ، کوزه ، فنجان و ظروف با اندازه های مختلف بریزید و آنها را در یک سینی بزرگ قرار دهید. برای جذابیت بیشتر، به هر یک رنگ خوراکی اضافه کنید. ایده این است که کودکان را وادار کنیم تا آب را از یک ظرف به ظرف دیگر بریزند، رنگ ها را با هم مخلوط کنند و همچنین مهارت های حرکتی ظریف را یاد بگیرند.

نتیجه گیری

بهترین مرکز کاردرمانی در اوتیسم  کرج همه روزه آماده ارائه خدمات به شما عزیزان است. برای کاردرمانی و گفتاردرمانی در کرج به کلینیک باقرزاده مراجعه نمایید. می توانید برای اطلاعات بیشتر با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید و با ما ارتباط برقرار کنید. متخصصین ما علاوه بر کاردرمانی و گفتاردرمانی با بازی درمانی اوتیسم در کرج  و موسیقی درمانی می‌توانند به کودکان اوتیستیک در تنظیم شناختی و حرکتی کمک کنند. این بازی‌ها اصول حرکات مشابه با احساسات را بیان می‌کنند و موجب تبدیل آنها به فعالیت‌های یادگیری و کنترل شناختی می‌شوند.

همچنین در صورتیکه امکان مراجعه به کلینیک برای شما وجود ندارد می‌توانید از خدمات کاردرمانی درمنزل در کرج استفاده نمائید. . برای اطلاعات بیشتر با ما در اینستاگرام در ارتباط باشید:

www. instagram. com/bagherzadeh_clinic

1 دیدگاه برای “10 اسباب بازی حسی برای کودکان اوتیسم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.