تدافع-لمسی

حساسیت لمسی در کودکان یا بزرگسالانی که اختلال پردازش حسی را تجربه می‌کنند وجود دارد. کاردرمانگران با تجربه معمولا این مسئله را «تدافع لمسی» می‌نامند. گاهی اوقات ممکن است از اصطلاح «پاسخگویی بیش از حد به لمس» نیز استفاده کنند. فقط کودکان نیستند که این حساسیت را تجربه می‌کنند، بلکه بزرگسالان نیز می‌توانند آن را تجربه کنند. در این مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت.

اگر به دنبال بهترین کاردرمانی کرج هستید ما کلینیک فاطمه باقرزاده را به شما پیشنهاد می‌کنیم. کلینیک باقرزاده بهترین مرکز درمان اوتیسم کرج است که با بهترین تجهیزات و متدهای جدید آماده خدمت‌رسانی جهت درمان اوتیسم در کرج است.

تدافع لمسی

تدافع لمسی اصطلاحی است که توسط کاردرمانگران برای توصیف حساسیت مفرط به لمس استفاده می‌شود. افرادی که حساسیت لمسی را تجربه می‌کنند اغلب می‌گویند که بیشتر از دیگران از چیزهایی که پوست آن‌ها را لمس می‌کند آزار می‌بینند. این حساسیت ممکن است با غذا، بافت لباس یا پارچه، و حتی یک بغل یا بوسه یا آیتم‌های خاصی مانند کاغذ، مداد یا بازی ایجاد شود.

افرادی که اختلال پردازش حسی دارند ممکن است در مقابل این حس با اجتناب از احساسات خود یا واکنشی بیشتر از آنچه دیگران انتظار دارند، عکس العمل نشان دهند. به عنوان مثال، امتناع از پوشیدن جوراب‌های درزدار به دلیل اینکه درز یا بافت جوراب باعث تحریک پوست آن‌ها می‌شود. تا به امروز، هیچ دلیل تایید شده‌ای برای آن معرفی نشده است، اما اغلب توسط افراد اوتیستیک گزارش می‌شود. فشار لمس و حس عمقی می‌تواند به کاهش حساسیت کمک کند. اگر می‌خواهید در مورد آن بیشتر بدانید، با ما همراه باشید.

تدافع لمسی چیست؟

تدافع لمسی زمانی رخ می‌دهد که شخصی به لمس بسیار حساس است. کسی که این حالت را تجربه می‌کند نسبت به دیگران حساس‌تر به لمس است. اغلب پوست آن‌ها نسبت به بافت لباس و برس زدن مو حساس‌تر است. این افراد ممکن است گزارش دهند که لمس خاصی برایشان دردناکتر است. کودکان و بزرگسالان اوتیستیک اغلب این حالت را گزارش می‌کنند. در اینجا برخی از علائمی که کودکان و بزرگسالان در این حساسیت تجربه می‌کنند آورده شده است:

علائم حساسیت لمسی

 • ناراحت شدن از احساس برخی پارچه‌ها یا بافت‌های لباس
 • از جوراب‌ها، به‌ویژه درزها، بیزار است
 • مشکل در پوشیدن کفش
 • اجتناب از بافت‌های نامرتب مانند رنگ انگشتی، چسب و خمیر بازی؛ گاهی اوقات بافت‌های خشک مانند شن و ماسه
 • اختلال پردازش حسی یا بدخلقی با برخی غذاها، از جمله پرهیز از غذاهای مخلوط (مثلا لازانیا) یا غذاهایی مانند ماست با تکه‌های میوه
 • بیزاری از لمس کردن مانند در آغوش گرفتن یا بوسه
 • مشکل در مسواک زدن
 • حالت تدافع حسی با کوتاه کردن مو و برس زدن مو
 • حساسیت لمسی هنگام کوتاه کردن ناخن انگشتان دست یا پا
 • از احساس یا آزار دکمه‌های لباس بیزار است

با بهترین کاردرمان کرج کلینیک باقرزاده می‌توانید بهترین خدمات را برای بهبود کودکان و بزرگسالان خود انجام دهید. کلینیک باقرزاده بهترین مرکز تشخیص اوتیسم کرج است که همه روزه آماده مشاوره و کمک به شماست.

الگوهای حسی فرزندتان را درک کنید

اگر فرزند شما هر یک از علائم فوق را دارا می‌باشد، برای درمان تدافع لمسی یک ارزیابی حسی توسط ما می‌تواند به شما کمک کند تا تشخیص دهید آیا کودک شما حساسیت لمسی در کودکان را تجربه می‌کند یا خیر. بهترین مرکز کاردرمانی کرج (کلینیک باقرزاده) با استفاده از پیشرفته‌ترین متودها و باتجربه‌ترین کاردرمانگران ایران به تشخیص و درمان اوتیسم کمک می‌کند.

این ارزیابی پیشرفته به شما کمک می‌کند تا رفتارهایی را که دیده‌اید و نیازهای حسی کودکتان را درک کنید. می‌توانید از خدمات ما در بهترین کاردرمانی کرج استفاده کنید تا بدانید چه کاری می‌توانید در کمک به فرزندتان انجام دهید.

چه چیزی باعث اختلال پردازش حسی می‌شود؟

پوست انسان اطلاعاتی در مورد لمس سبک، لمس متمایز، فشار لمس، درد، دما و لرزش از پوست دریافت می‌کند. هر یک از این احساسات کیفیت‌های متفاوتی از حس را به این فرآیند می‌بخشند و نقش‌های متفاوتی دارند.

نقش احساسات لامسه

لمس سبک و درد معمولاً به بدن در مورد تهدیدات احتمالی هشدار می‌دهند، بنابراین اغلب به آن‌ها «احساسات محافظتی» می‌گویند. این حس‌ها حساسیت خاصی به لمس دارند. اطلاعات حسی در طول مسیر عصبی متفاوت به سمت احساسات لمسی متمایز گرفته می‌شود. مسیر عصبی مانند جاده‌ای است که سیگنال‌های حسی در طول مسیر به مغز می‌روند.

احساسات محافظتی (لمس خفیف و درد) به مغز هشدار می‌دهد که چیزی با پوست تماس گرفته است، و بلافاصله برای محافظت از بدن واکنش نشان می‌دهد. پس از آن، مغز اطلاعات را از مسیر لمس متمایز دریافت می‌کند تا بداند آن چیز چیست.

به عنوان مثال، اگر چیز داغی را لمس کنید، مغز بلافاصله احساس درد را تشخیص می‌دهد. در نتیجه مغز باعث می‌شود بدن دست شما را دور کند. در مرحله بعد، اطلاعات حسی را از مسیر لمسی متمایز دریافت خواهید کرد. این به شما امکان می‌دهد در مورد محل درد و همچنین احساس سوختگی بیشتر بدانید. مغز اطلاعات حسی متفاوتی را از هر مسیر دریافت می‌کند.

به عنوان یک مثال دیگر، اگر موهای شما بر روی صورتتان آویزان است، اولین باری که مو صورت شما را لمس می‌کند ممکن است غافلگیر شوید. دقیقاً نمی‌دانید که این حس لمس سبک در صورت شما چه بوده است. با این حال، اطلاعات در مورد مو از طریق مسیر لمسی متمایز می‌گذرد یا ممکن است دست خود را بر روی صورت خود بکشید و این به مغز اجازه می‌دهد بفهمد که این فقط یک تکه مو است. جای نگرانی نیست و مغز شما آن را نادیده می‌گیرد. برای افرادی که اختلال پردازش حسی دارند، مغز این احساسات میکرولمسی را نادیده نمی‌گیرد.

یکی از بهترین مراکز کاردرمانی در کرج کلینیک باقرزاده است. برای اینکه بتوانید به راحتی از درمان اوتیسم و تشخیص اوتیسم در کرج نتیجه بگیرید می‌توانید به کلینیک باقرزاده مراجعه نمایید. همچنین این کلینیک آماده ارائه خدمات کاردرمانی در منزل و گفتاردرمانی در منزل در کرج می‌باشد. لازم به ذکر است اختلال پردازش حسی لزوما تایید کننده اوتیسم نیست و میتواند نشانه بیش فعالی و سایر اختلالات رشدی کودکان باشد.

یکپارچگی حسی – نظریه‌ای در مورد تدافع لمسی

ژان آیرس در مورد اینکه تدافع لمسی چیست می‌گوید: حساسیت لمسی به این دلیل رخ می‌دهد که مغز توجه زیادی به لمس سبک و احساسات محافظتی پوست نشان می‌دهد. مغز به جای گوش دادن به اطلاعات موجود در مسیر تشخیصی، بیشتر به لمس سبک و احساسات محافظتی توجه می‌کند. این احساسات برای هشدار دادن به بدن برای مشکل یا تهدید طراحی شده اند. آن‌ها برای حفظ ایمنی بدن طراحی شده اند.

هر بار که مغز پیامی را از این مسیرها دریافت می‌کند، در ابتدا فکر می‌کند که چیزی اشتباه باشد و برای محافظت از بدن آماده می‌شود. این واکنش مبارزه، فرار یا انجماد نامیده می‌شود. ژان آیرس می‌گوید که مغز کودکان و بزرگسالانی که تدافع لمسی دارند، احساسات لمس معمولی، مانند بافت لباس یا آغوش را به عنوان یک تهدید تفسیر می‌کند. مغز آن‌ها بیشتر از مغز کودکان معمولی به لمس توجه می‌کند.

این به توضیح رفتارهای کودکان و بزرگسالانی که این حالت را دارند، کمک می‌کند. پاسخ آن‌ها به لمس روزمره اغلب می‌تواند منجر به فروپاشی، مشاجره و اجتناب شود. به این دلیل که مغز آن‌ها همان لمسی را احساس می‌کند که اگر چیزی داغ را لمس کنید یا به تار عنکبوت برخورد کنید، احساس می‌کنید. لمس روزمره، سیستم محافظتی مغز آن‌ها را فعال می‌کند و واکنش مبارزه، فرار یا انجماد را تحریک می‌کند.

مشکل در نادیده گرفتن احساسات لمسی

کودکان که حساسیت لمسی در کودکان را تجربه می‌کنند، نادیده گرفتن احساسات لمسی برایشان دشوارتر است. یک مثال می‌تواند احساس وجود سنگ در کفش شما باشد، سنگی که بسیار آزار دهنده است و مدام توجه شما را به خود جلب می‌کند تا زمانی که کفش خود را درآورید و آن سنگ را درآورید. برای کودکان یا بزرگسالان مبتلا به اختلال پردازش حسی ، این حس مانند همان سنگ است. چیزی شبیه برچسب پشت تی شرت که برای هر فردی آزاردهنده است. مغز آن‌ها نمی‌تواند این احساس را نادیده بگیرد و فقط باید از آن دور شود، همانطور که شما می‌خواهید سنگ را در بیاورید.

داستان میا

میا هیچوقت دوست نداشت موهایش را اصلاح کند و رفتن به آرایشگاه همیشه برای او مشکل بود. او با بسیاری از غذاها، به ویژه میوه ها، میانه خوبی ندارد. مادرش باید با احتیاط برایش لباس و ملحفه بخرد. چون میا اغلب از اینکه بافت پارچه روی پوستش خارش دارد، شکایت می‌کند. بازی با شن و خمیر بازی برای او نسبت به همسالانش بیشتر زمان برد. استفاده از چسب هنوز هم برایش چالش برانگیز است زیرا بسیار چسبنده است. اینها نمونه‌های رایج حساسیت لمسی هستند.

چگونه می‌توانم بفهمم که آیا من تدافع لمسی دارم یا فرزندم؟

در حال حاضر هیچ آزمایش رسمی مانند آزمایش خون یا اشعه ایکس برای تشخیص اختلال پردازش حسی وجود ندارد. این حالت نیز یک تشخیص رسمی نیست که پزشک شما بتواند به شما بدهد. ممکن است همراه با شرایط دیگری مانند اوتیسم یا آسپرگر رخ دهد. همچنین می‌تواند در کنار سایر مسائل پردازش حسی رخ دهد. کاردرمانی مهمترین روش برای درمان تدافع لمسی  است .

بهترین  کاردرمانی کرج در خدمت شماست تا بتوانید از ما مشاوره بگیرید. ما در بهترین مرکز کاردرمانی در کرج از پرسشنامه‌ها و مشاهدات استفاده می‌کنیم تا تعیین شود که آیا کودک یا بزرگسال دارای حالت تدافع لمسی هست یا خیر. کاردرمانگر با یک پرسشنامه دقیق  به نحوه پاسخ کودک یا بزرگسال به لمس نمره می‌دهد.

برای کمک به یک کودک یا بزرگسال دارای حساسیت لمسی چه کاری می‌توانم انجام دهم؟

 • قبل از اینکه کودک را لمس کنید به او هشدار دهید – به عنوان مثال «عزیزم من الان می‌خواهم مژه‌ای را از روی صورتت پاک کنم.» / «من فقط می‌خواهم یقه تو را درست کنم»
 • هنگام لمس کودک از فشار محکم‌تری استفاده کنید. او را فشار ندهید و به او آسیب نزنید، فقط از لمس بسیار کم خودداری کنید.
 • از قلقلک دادن کودک یا بزرگسال خودداری کنید. گاهی اوقات کودکانی که حساسیت لمسی دارند با قلقلک می‌خندند، اما مراقب باشید این خنده عصبی نمی‌تواند نشان دهنده ناراحتی آن‌ها باشد.
 • کار سنگین می‌تواند یک استراتژی مفید برای کمک به حمایت از کودکان دارای اختلال پردازش حسی باشد. ورودی‌های حسی یک کودک یا بزرگسال از کارهای سنگین دریافت می‌کند به تنظیم حس لامسه او کمک می‌کند.
 • فعالیت‌های دهانی می‌تواند به تنظیم حس، از جمله جویدن و مکیدن کمک کند.
 • محصولات وزن دار مانند پتوهای وزن دار، می‌توانند برای کمک به کودک مفید باشند.
 • برای برخی از کودکان، پروتکل مسواک زدن Willbarger خوب عمل می‌کند. این پروتکل از برس‌های مسواک با موی سفت برای کمک به کاهش حساسیت لمسی در کودکان استفاده می‌کند. مسواک زدن باید توسط یک کاردرمانگر باتجربه انجام شود و راه حل مناسبی برای هر کودکی نیست. توصیه می‌شود که برای درمان تدافع لمسی مناسب‌ترین گزینه برای فرزندتان را ابتدا با کاردرمانگر او در میان بگذارید.

کلام آخر

اگر نمی‌دانید تدافع لمسی چیست یا نگران وجود علائم اوتیسم در کودک یا بزرگسال خود هستید می‌توانید به بهترین مرکز کاردرمانی کرج مراجعه نمایید. ما در کلینیک باقرزاده با استفاده از بهترین و پیشرفته‌ترین تجهیزات و کاردرمانگران زبده و باتجربه به کاردرمانی و گفتاردرمانی در کرج می‌پردازیم. برای ارتباط با ما با شماره‌های درج شده در سایت تماس بگیرید و از ما یاری بخواهید.

همچنین در صورتیکه امکان مراجعه به کلینیک برای شما وجود ندارد می‌توانید از خدمات کاردرمانی درمنزل در کرج استفاده نمائید. . برای اطلاعات بیشتر با ما در اینستاگرام در ارتباط باشید:

www. instagram. com/bagherzadeh_clinic

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.