کودک فلج مغزی در خواب

تعریف فلج مغزی

فلج مغزی شایع ترین دلیل ناتوانی در کودکان میباشد که ۶۷درصد ناتوانایی های حرکتی شدید را تشکیل میدهد. که در اثر آسیب به مراکز کنترل حرکتی، در مغز در حال رشد ایجاد میشود.و میتواند در دوران بارداری، حین تولد نوزاد و یا بعد از تولد تا سن سه سالگی رخ دهد.

فلج مغزی با آسیبهای حرکتی متنوعی همراه است. که منجر به اسپاستیسیتی، تشدید بازتابها، انقباض همزمان، ضعف و از بین رفتن کنترل انتخابی حرکت میشود. با وجود اینکه ضایعه مغزی در کودکان غیرپیشرونده است. اما درصورت عدم درمان فلج مغزی و پوزیشن دهی نامناسب.در حین خواب سیر پیشرفت اختالالت اسکلتی-عضلانی پیشرونده بوده و باعث رشد.غیرطبیعی مفاصل و استخوانها میگردد. که منجر به محدودیت در عملکرد روزمره زندگی مانند غذا خوردن، لباس پوشیدن، حمام کردن، استراحت و توانایی تحرک در این کودکان میشود .

اهمیت پوزیشن دهی مناسب کودک فلج مغزی در خواب

کودکان عادی ساعات زیادی را در خواب همراه با اتخاذ وضعیتهای گوناگون و متنوع میگذرانند. در این کودکان به خاطر اسپاستی-سیتی، فلج اندامها و کم تحرکی، امکان تغییر وضعیت و اتخاذ وضعیتهای متفاوت و متنوع محدود شده و درصورت عدم درمان فلج مغزی کودک.به خاطر کوتاهی ها و بدشکلی ها از وضعیتهای نادرست.حین خواب و استراحت استفاده میکنند. هرچقدر که میزان ضایعه بیشتر باشد. امکان تغییر وضعیت و جابه جایی کودک کمتر میشود. در طولانی مدت در صورت نادرست بودن این وضعیت ها، و عدم درمان امکان کوتاهی عضلات.و تغییر شکلهای مفصلی بسیار زیاد میگردد .

وضعیت دهی صحیح کودک

 وضعیت دهی صحیح کودک مستلزم اجرای وضعیتهای درست، استفاده از وسایل کمکی مناسب.و اموزش خانواده در طی خواب و استراحت میباشد..که در کنار مداخلات درمانی فلج مغزی میتواند.در جلوگیری از این وضعیتهای غلط نقش اساسی بازی نماید.

در حیطه مداخلات توانبخشی، میتوان به اموزش وضعیت دهی مناسب این کودکان حین خواب اشاره کرد.وضعیت دهی صحیح برای این کودکان مستلزم استفاده.از وسایل و ابزارهایی است.که به کمک آنها بتوان به راحتی وضعیتهای صحیح خواب.را برای آنها ایجاد کرد. توصیه میشود.وضعیت دهی مناسب این کودکان در حین خواب در کنار سایر مداخلات خصوصا در سال های اول زندگی حتما مدنظر خانواده ها باشد.

اموزش هایی که اعضای تیم توانبخشی ازجمله کاردرمانی در خصوص پوزیشن های مناسب. کودک داری فلج مغزی.برای کاهش دفورمیتی به خانواده ها به همراه تکنیک های درمانی ارایه میدهند. بسیار در این زمینه کمک کننده است.برای دریافت بهترین پوزیشن ها متناسب با شرایط کودک خود حتما با کاردرمان کودک خود مشورت کنید. موارد معمول وضعیت دهی در این زمینه استفاده از بالشتک و یا اُرتزهایی است.که به سبب جلوگیری از پیشرفت ناهنجاری وضعیتی در این کودکان برای مدت محدودی هنگام شب نیز استفاده میشود .

آموزش خانواده و درمان فلج مغزی در کلینیک فاطمه باقرزاده

کلینیک کاردرمانی و گفتاردرمانی فاطمه باقرزاده در کرج با استفاده از به روزترین تجهیزات در زمینه درمان فلج مغزی و دانش به روز دنیا ؛با ارایه خدمات کاردرمانی و گفتاردرمانی کودکان در منزل؛کلینیک و از مشاوره انلاین در خدمت شما عزیزان میباشد

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.