کار درمانی

کاردرمانی جسمی نوعی از کاردرمانی است که فعالیت‌هایی را به مراجع ارائه می‌دهد تا بتواند ضعف حرکتی، اختلالات عصب‌شناختی و همچنین ارتوپدی خود را برطرف کند

افرادی که به کار درمانی جسمی نیاز دارند 

این درمان به شکل نشان دادن هنر و کارهای دستی و فعالیت‌های سرگرم کننده توسط درمانگر انجام می‌شود. در نهایت، نتیجه آن است که اعتماد به نفس، خودسازی و رفتارهای فعالیتی در مراجع تقویت می‌شود.

افرادی که یکی از مشکلات زیر را دارند، نیازمند خدمات کاردرمانی جسمانی هستند تا بتوانند با فعالیت‌های هدفمند و معناداری آن مشکلات خود را کمتر کرده و مستقل‌تر باشند.

افرادی که به کاردرمانی جسمی نیاز دارند

افرادی که بیماری‌های مغز و اعصاب دارند

فلج مغزی، تأخیر حرکتی، هیدروسفالی و … در کودکان و ضربه‌های مغزی، پارکینسون، مالتیپل اسکلروزیس (یا MS) و … در بزرگسالان، ضعف حرکتی.

افرادی که مشکلات ارتوپدی دارندیس کینتیک

جراحی تاندون و اعصاب، ضعف حرکتی، همچنین نابهنجاری‌های اسکلتی و عضلانی، اختلالات عصب‌شناختی.

فلج مغزی

فلج مغزی گروهی از اختلالات حرکتی دائم غیر پیشرونده هستند.

که به دلیل ناهنجاری‌های مادرزادی و یا آسیب‌های وارده بر مغز در مراحل اولیه تکامل ایجاد می‌گردند. تعدادی از اینان فقط نقص حرکتی دارند و اختلال دیگری ندارند.

ولی در سایر بیماران علایم احتمالی همراه این اختلالات، مشکلات یادگیری، شنیدن، دیدن و تشنج است.

وضعیت هوش بسته به محل آسیب متغیر است.

بعضی از این کودکان از نظر هوشی با استعدادند.

فلج مغزی

فلج مغزی دارای چندین نوع متفاوت است:ضعف حرکتی

  1. اسپاستیک (Spastic)، شایعترین نوع که ۷۰ تا ۸۰ درصد موارد را شامل می‌شود. در اثر آسیب به نورون‌های حرکتی فوقانی در مسیر پیرامیدال ایجاد می‌شود. گاهی دو طرفه‌است حداقل با دو مورد از موارد زیر مشخص می‌شود:
  2. الگوی حرکتی غیرطبیعی،
  3. افزایش تون(tone) عضلات،دیس کینتیک
  4. رفلکس‌های پاتولوژیک مانند بابنکس و هیپررفلکسی
  5. آتاکسیک (Ataxic): در کمتر از ۵ درصد موارد مشاهده می‌شود به علت آسیب مخچه روی می‌دهد. مشخصات آن عبارت است از وضعیت (posture) غیرطبیعی و فقدان هماهنگی منظم عضلات و یا هر دو
  6. دیس کینتیک (Dyskinetic)، ده تا پانزده درصد موارد را تشکیل می‌دهد مشخصه آن الگوهای حرکتی غیرطبیعی و حرکات بدون اراده، کنترل نشده و راجعه‌است
  7. هیپوتونیک(Hypotonic)
  8. ترکیبی از انواع فوق.

منبع:

توانیتو

3 دیدگاه برای “کاردرمانی جسمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.