کاردرمانی کودکان

کاردرمانی کودکان چیست؟

کاردرمانی مهارت‌های رفتاری،توجه و تمرکز ؛مهارت های  حرکتی، بازی کردن و یادگیری را در کودکانی که به آنها نیاز دارند، تقویت می‌کند. همچنین موجب بهبود توانایی‌های تمرکز، توجه، عملکرد مناسب و دقت شما از لحاظ ذهنی و جسمی می‌شود. کاردرمانی کودکان باعث می‌شود:

 • تمرکز و توجه (در یک زمان بر روی یک موضوع خاص) و رفتار متناسب با آن مورد
 • آموزش (نه تنها مباحث آکادمیک بلکه آموزش مهارت‌های اجتماعی، حرکتی، بازی کردن و مراقبت‌های شخصی نیز مهم است)
 • کنترل حرکات (حرکات دقیقی که به وسیله دست انجام می‌شوند؛ مثل نقاشی کشیدن، نوشتن و پریدن)
 • تقویت استقلال در مراقبت‌های شخصی(مثل لباس پوشیدن، توالت رفتن و غیره) و مهارت‌های مدیریت شخصی (مدیریت زمان، پول و غیره)
 • شسازماندهی شخصی (مثل جمع کردن اسباب بازی‌ها، جمع کردن وسایل مدرسه یا آماده شدن برای بازی)
 • تقویت مهارت‌های بازی کردن (هم با خود و هم با دیگران)

کاردرمانی کودکان بر روی آسان کردن زندگی روزمره بچه‌هایی تمرکز می‌کند که در این مسائل مشکلات جدی دارند. در واقع کاردرمانی برای همه بچه‌ها لازم نیست و تنها کسانی که چالش‌هایی در مسائل رشدی دارند ضروری است. در این پروسه کاردرمان  ممکن است علاوه بر خود کودک، با معلمان، والدین و اطرافیان او نیز ارتباط برقرار کند و آموزش‌هایی را به آنها ارائه کند. برای آگاهی بیشتر در مورد روش‌های درمانی کودکان، لطفا تا انتهای این مطلب با کلینیک کاردرمانی و گفتاردرمانی باقرزاده همراه باشید.

کاردرمانی کودکان شامل چه بخش‌هایی است؟

زمانی که کودک با مشکل خاصی مواجه است، ما با کاردرمانی کودکان بر سختی‌های زندگی او غلبه می‌کنیم. کاردرمانی به کودکان کمک می‌کند تا توانایی‌هایشان را در بخش‌های زیر توسعه دهند و بتوانند راحت‌تر از همیشه زندگی کنند:

 • مهارت‌های کار با انگشت (تقویت حرکت انگشتان دست): تقویت مهارت‌های مربوط به در دست گرفتن مداد یا قیچی (رنگ آمیزی، طراحی، نوشتن و …)، باز و بسته کردن گره کفش، استفاده از مسواک، باز کردن گره کیسه‌ها
 • مهارت‌های کل بدن (تقویت حرکات درشت): افزایش مهارت در دویدن، پریدن، شنا، بازی با توپ، دوچرخه‌سواری یا حتی پشت میز نشستن در حالت درست
 • پردازش دیداری: پردازش و درک درست اطلاعات دیداری که به مهارت‌های مربوط به سوادآموزی مثل خواندن و نوشتن نیز مربوط خواهد بود.
 • پردازش حسی (برای تقویت تمرکز و یادگیری): واکنش‌های حسی کل بدن یا واکنش‌ اعضای خارجی بدن به اطلاعات ورودی که بر تمرکز، رفتار درست و یادگیری موثر است.
 • عملکردهای اجرایی: این عبارت به معنی مهارت‌های ذهنی متعددی است که منجر به یادگیری، تمرکز و عملکرد صحیح می‌شوند. در این فرایند عملکرد حافظه، تفکر انعطاف‌پذیر، انجام چندین کار، تمرکز حواس، توجه و خودکنترلی تقویت می‌شوند.
 • مهارت‌های خود مراقبتی: مهارت‌های روزمره مثل لباس پوشیدن، دستشویی رفتن، خوردن، خوابیدن، حفظ بهداشت شخصی و … به کودک آموزش داده می‌شود.
 • مهارت‌های خود مدیریتی: برنامه‌ریزی شخصی، مرتب کردن وسایل شخصی، درک زمان، استفاده درست از پول و … به کودک آموزش داده می‌شود.
 • توجه داشته باشید که مهارت‌های مختلف در سنین مختلف و در مراحل مختلفی آموزش داده می‌شوند.

کاردرمانی کودکان مهارت‌های فرد را توسعه می‌بخشد و باعث می‌شود کودک بتواند کنترل بیشتری بر محیط خود داشته باشد. بعد از آنکه واقعا درمان با استفاده از خدمات کلینیکی یا خانگی اتفاق می‌افتد، کاردرمان بیشتر با والدین، مراقبان یا مربیان کودک کار می‌کند. او سعی می‌کند با چیدن استراتژی‌هایی برای بهبود مهارت‌های فیزیکی، تمرکزی، خود مراقبتی و بازی کردن، بقیه درمان را در منزل ادامه دهد. یعنی کاردرمانی از این پس با کمک والدین یا هر کس دیگری مهارت‌های مختلف را به کودک آموزش می‌دهد. یکی از ضروری‌ترین بخش‌های کاردرمانی کودکان، کاردرمانی در منزل است که باعث می‌شود درمان ادامه یابد. کلینیک کاردرمانی و گفتاردرمانی فاطمه باقرزاده با ارائه بهترین خدمات کاردرمانی در منزل کرج، در خدمت شماست.

کاردرمانی بیشتر بر روی توسعه و ایجاد مهارت‌هایی تمرکز دارد که کودک را برای رویارویی با چالش‌هایش در محیط اطراف آماده می‌کند؛ مهارت‌هایی که در هر جایی ممکن است مورد نیاز واقع شوند. بدون این کار کودک تنها برای عملکرد مناسب در یک موقعیت خاص یا با یک فرد خاص آماده می‌شود. گفتاردرمانی هم می‌تواند در چنین شرایطی کمک کننده باشد و بر روی توسعه مهارت‌هایی که باعث تاثیرگذاری بر محیط اطراف می‌شوند تمرکز کند. اغلب با ترکیب گفتاردرمانی و کاردرمانی، کودکان یادگیرنده‌های بهتری خواهند بود و در شرایط مختلف انعطاف بیشتری از خود نشان می دهند.

چرا گفتاردرمانی می‌تواند به اهداف  کاردرمانی کمک کند؟

بر حسب خلق و خوی پویا و فعال کودکان، روند رشد مهارت‌های خاص آنها و تغییرات محیطی آنها (نیازها و تقاضاهای آنها) هیچ بعید نیست که کودکی را ببینیم که به کاردرمانی و گفتاردرمانی به صورت همزمان احتیاج داشته باشد. در واقع هر کدام از این روش‌ها مستقیما به روش دیگر کمک می‌کنند و به نوعی مکمل یک دیگر محسوب می‌شوند. البته این کار می‌تواند در زمان‌های مختلفی انجام بگیرد و لزوما همزمان نباشد (مثلا بعد از گفتاردرمانی، کاردرمانی طی شود). کاردرمانی کودک بسیار حساس است و درمانگر کودک شما باید در این مورد نظر خود را بیان کند؛ بنابراین در چنین مواردی خودسرانه عمل نکنید.

گفتاردرمانی مستقیما با روش‌های زیر به کاردرمانی کودکان کمک می‌کند:

 • آموزش یک روش های تعاملی و ارتباطی خاص برای هر کودک خسته یا ناراحتی که به آنها اجازه می‌دهد خودشان را معرفی کنند و توسط دیگران درک شوند. این متد کودک را برای ارتباط با افرادی که می‌شناسد یا با افراد جدید آماده می‌کند و باعث تنظیم احساسات و توجه او می‌شود.
 • آموزش مهارت‌های زبانی که به شنیدن حرف دیگران و در نتیجه یادگیری بیشتر کمک می‌کند. این کار به کودک اجازه می‌دهد تا بتواند شمرده و درست صحبت کند.
 • درک اهمیت آموزش درست حرف زدن و توسعه مهارت‌های زبانی
 • فهم قوانین زبانی که مرتبط به قواعد و تلفظ درست در یک زبان خاص هستند و به طور مستقیم بر مهارت‌های نوشتاری و درست حرف زدن کودک موثرند.
 • آموزش برخی نکات آکادمیکی که ممکن است کودک تا آن زمان نیاموخته باشد.

بهترین کلینیک کاردرمانی و گفتاردرمانی کرج

کلینیک کاردرمانی و گفتاردرمانی فاطمه باقرزاده به عنوان معتبرترین کلینیک کرج از سال‌ها تجربه متخصصان خود برای کسب رضایت مددجویان استفاده می‌کند. این کلینیک با ارائه خدمات درمانی و تشخیصی کم‌نظیر خود تمام تلاش خود را برای آسایش شما انجام می‌دهد. شایسته ذکر است که خدمات کاردرمانی و گفتاردرمانی در منزل کرج نیز در کلینیک فاطمه  باقرزاده در اختیار شما قرار می‌گیرد. توصیه می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با این مرکز درمانی، از سایر مطالب سایت ما بازدید نمایید. ضمنا می‌توانید با شماره تماس دفتر ما ارتباط برقرار کنید تا از مشاوره تخصصی کارشناسان ما بهره ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.